Thursday, 1 December 2011

Rancangan Harian & Refleksi (iii)


RANCANGAN MENGAJAR



1.     Tema Pelajaran / Topik


Perihal Setempat
a) Perayaan dan Sambutan Masyarakat Setempat

2.     Objektif Pembelajaran
      

 Di akhir pengajaran pelajar dapat :-
     I.            Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima jenis perayaan dan sambutan masyarakat setempat
   II.           Mengkategorikan perayaan dan sambutan mengikut agama, bangsa dan etnik
  III.         Menyatakan bilakah dan bagaimanakah sesuatu perayaan diraikan


3.    Hasil Pembelajaran
       ( Learning Outcomes )

Murid  dapat:-
Aras 1
 a)          Menyenaraikan pelbagai perayaaan dan sambutan masyarakat setempat
 b)          Menyatakan bilakah perayaan setempat diadakan

Aras 2
 a)          Menceritakan bagaimana sesuatu perayaan dan sambutan diraikan


 4.   Penilaian / Refleksi
       (Evaluation / Reflection)


1.     Adakah pilihan topik dibuat selaras dan sesuai dengan keperluan pengintegrasian TMK?
2.     Adakah guru benar-benar telah memahami isi kandungan topik yang
      dan telah menyampaikan dengan berkesan?
3.     Adakah murid merasa gembira semasa pengajaran dan pembelajaran?
4.     Adakah guru berpuas hati dengan hasil laporan tugasan murid serta
     pilihan pengintegrasian TMK yang dirancang?


 5.   Peruntukan Masa


 60 minit

6.   Ciri-Ciri Kelas
1.      Tahun
2.      Pengetahuan Sedia Ada

Tahun 4
Pelajar pernah merayakan perayaan dan sambutan Masyarakat Setempat.



7.    Liputan Kurikulum
   

Topik ini meliputi Perayaan dan Sambutan Masyarakat Setempat yang terdiri pelbagai kaum.






8.      Persediaan Guru

1.         Menyediakan set slaid berkenaan tajuk
2.         Persediaan alatan tayang LCD projektor
3.         Menyediakan disket
4.         Menyediakan lembaran kerja
5.         Menyediakan kalendar

9.        Penerapan TMK
       
1.        Pengintegrasian MS Word, MS PowerPoint dan
  MS Excel
2.        Pelajar dapat pengetahuan tentang persembahan  
          MS  PowerPoint.

10.         Persediaan  
            TMK

    a)       Menyediakan set slaid menggunakan perisian MS PowerPoint
   b)       Menempahkan bilik serta peralatanTMK yang berkaitan  
    c)       Menyediakan disket untuk murid meyimpan maklumat      
 
11.   Aktiviti Pelajaran
        ( Learning Activities )

1.          Sebagai  set induksi, guru menunjukkan beberapa      
        bahan yang berkaitan dengan perayaan pelbagai
        kaum melalui MS PowerPoint
2.          Guru mengemukakan soalan untuk mengaitkan
        bahan dengan nama-nama perayaan
3.     Tayangan gambar-gambar perayaan dan sambutan
        dalam bentuk Persembahan MS PowerPoint
3.        Membincangkan tentang perayaan dan sambutan   
        yang diraikan oleh Masyarakat Setempat
5.     Menggunakan kalendar untuk mencari  bilakah perayaan dan 
        sambutan diraikan.
 6.     Murid Mencetak Nota dan membuat Latihan Pengukuhan
 7.     Murid menghantar Tugasan Interaktifdengan menggunakan
         disket.
8.    Menyanyi lagu pelbagai perayaan sebagai penutup.


12. Aktiviti Guru
 ( Teacher’s Activities )


13. Aktiviti Murid
( Student’s Activities )





1.   Menayangkan slaid BBM yang mengandungi gambar-gambar perayaan dan sambutan Masyarakat Setempat dalam persembahan MS PowerPoint
1.         Menjelaskan tentang perayaan dan sambutan yang diraikan oleh Masyarakat Setempat
2.         Menggunakan kalendar untuk mencari  bilakah perayaan dan sambutan diraikan.
3.         Menilai tugasan yang dihantar oleh murid melalui cetakan .
1.         Murid memerhatikan, memahami fakta dan mesej melalui gambar perayaan yang ditayangkan.
2.         Murid akan berbincang bersama guru bilakah serta bagaimana sesuatu perayaan dan sambutan diraikan
3.         Murid Mencetak Nota yang guru berikan melalui MS Word
4.         Murid akan menyenaraikan perayaan dan sambutan mengikut agama,bangsa dan etnik
 6.    Murid menghantar latihan interaktif 1
        yang guru berikan  dengan menggunakan disket.
7.   Murid akan menghantar latihan pengukuhan 
      menerusi cetakan.
8.   Murid bersama guru menyanyikan lagu  
      Perayaan
  
14.    Keperluan Khusus
Tidak berkenaan
15.    Laman Web
        ( Web Sites )



16.    Literasi

Murid membaca nota yang terdapat di dalam Ms Word.
17.    Numerasi
 
Tidak  berkenaan
18.    Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK
-Slaid persembahan               
-Audio
-Buku Teks Pelajaran
-Kalender

19.   Penerapan Nilai  Murni
  1. Menghormati upacara perayaan dan sambutan untuk mewujudkan masyarakat harmoni

20.      Kemahiran Berfikir
    

  1. Mentafsir
  2. Mengkategorikan


No comments:

Post a Comment